23 Aralık 2013 Pazartesi

Diş Ağrıları için Neler Neler Yaptık

Rüzgar'ın dişi çıktı diye heyecanımızdan hemen diş buğdayı yaptık. İşin eğlence kısmı iyi güzel ama diş çıkarma süreci, bizim için, oldukça sancılı geçiyordu.
 

İlk diş çıkarken çocuk gündüzleri normalden daha huzursuz olsa da gündüz oyalanırken bir şekilde geçiyordu. Asıl sıkıntı geceleri ortaya çıkıyordu. Mışıl mışıl uyuyan bebek birden ağzını tutarak ağlamaya başlıyor, emziriyorum 15-20 dk sonra tekrar uyanıyordu. Kucağımızda pışpışlıyoruz, avunmuyor. Birinciyi bir şekilde çıkardık, pek sevindik. Diş buğdayı bile yaptık. 10-15 gün sonra sıkıntılar tekrar başladı. Belli ki çocuğun ağrısı var çoğu gece çocuğa ağrı kesici içirmek zorunda kaldık. İlaç verdiğim için hem üzülüyorum hem de çocuğun sıkıntısını gördükçe yapacak başka bir şey bulamıyorum.
 
Emre ile iki elden bebek diş ağrısı nasıl azaltılır araştırmaya başladık. Soğuk havuç verdik bazen ağzına soktu bazen sokmadı. Diş kaşıma oyuncaklarını hiç kullanmadı. Daha çok kıyafetlerini parmağına takıp damaklarına sürtüyordu. Karanfil yağı ve zeytin yağı ile karışım hazırlayıp diş etlerine sürdük. Karanfili kaynatıp soğutup diş etlerine sürdük. Babası rahat uyusun diye bebekler için gece çayı almış. Ne denediysek çocuğa ağrı kesici vermekten kurtulamadık. Gündüzleri hep huzursuz ve mutsuz geceleri de ailecek uykusuzduk.
 
Diğer şeyler yeterli bir fayda sağlamayınca daha önce çok dikkate almadığım kehribar bebek diş kolyesini araştırmaya başladım. Türkiye'de çok tanınmış bir şey değil. Ben de Alternatif Anne grubumuzdan 'Sihirli 40 Hafta' kitabının yazarı Devrim Şahin Atılkan'ın sitesinde görmüştüm ilk kez. Avrupa'da çok kullanılan ve bayağı da satışı olan bir şeymiş. Yabancı kaynakları araştırdım. Youtube'dan videolar izledim. Çoğu kaynak kehribarın içinde doğal olarak bulunan succinic asidin doğal ağrı kesici özelliği ile iyileştirici etkisi olduğunu yazıyor. Bebeklerin diş ağrıları için, çocukların büyüme ağrıları için, yetişkinlerin baş ağrıları için ve vücuttaki statik elektiriğin atılması için kullanılıyormuş. Aslında bir etkisinin olmadığını yazan siteler de var. Bir sürü şey deneyip sonuç alamadığımızdan, ne olur ki dedim bir de bunu deneyelim.
 
Türkiye'de bilinçli bir şekilde satışını bir tek www.verazeyn.com yapıyor. Kafamdaki sorular için önce Devrim'i arayıp konuştum. Güvenliğini nasıl sağlıyoruz, koparsa ne olur, bileklik mi yoksa kolye mi kullanmak gerekir, gece uyurken ne yapıyoruz vs. Sonra da siparişimizi verdik.
 
 
Kolye 2 aralık pazartesi öğlen geldi. Gündüz boynuna gece yatmadan önceden sol ayak bileğine taktım. Üçüncü gün artık çocuğun huzursuzluğu azaldı. O günden beri de geceleri ağzını tutup ağlamıyor ve o günden beri çocuğa hiç ağrı kesici içirmek zorunda kalmadık. En büyük korkum onu hissedip çıkarmaya çalışmasıydı ama bir kere bile elini atmadı. Zaten o kadar hafif bir şey ki, çabucak da vücut ısısına ulaştığından hissedilmiyor bile.
 

Sonra öğrendim ki 15 aylık yeğenim Elif Naz da diş yüzünden hasta olmuş, doktora bile götürmüşler kuzuyu. Bize iyi gelince bir kolye de ona gönderdik. Bir gün içinde annesi çocuğun rahatladığını söyledi.
 

İnanmak inanmamak, denemek denememek hepsi insanların kendi tasarrufunda tabi ki... İki kuzen faydasını gördü. Teşekkürler VeraZeyn teşekkürler Devrim.